
Zorgen om de rechtsstaat
31 augustus 2025 om 18:39WAGENINGEN Ingrid Leijten, hoogleraar staatsrecht in Tilburg, maakt zich zorgen om de democratische rechtsstaat. Woensdag 10 september spreekt zij hierover in het stadhuis van Wageningen. De avond duurt van 20.00 tot 22.00 uur, inloop vanaf 19.45 uur. De toegang is gratis. Burgemeester Floor Vermeulen opent de bijeenkomst.
“Ik wil het wel van de daken schreeuwen,” zei Leijten eerder in de Volkskrant. “De rechtsstaat moet beschermd worden.” Ze gelooft in de waarde van de democratische rechtsstaat, maar ziet dat die niet langer vanzelfsprekend is. Zo waren er plannen om asielwetten via noodwetgeving buiten het parlement om te regelen. Ook is 20 procent van de Nederlanders voorstander van een sterke leider die geen rekening hoeft te houden met parlement en verkiezingen. Daarnaast spreken sommige politici met minachting over het parlement, de rechterlijke macht, de Raad van State, de wetenschap en de media.
WAAROM BELANGRIJK Volgens Leijten is de rechtsstaat geen kwestie van ‘links’ of ‘rechts’, maar een garantie voor ieders vrijheid. Democratie betekent niet alleen dat de meerderheid beslist, maar vraagt ook om een zorgvuldige afweging van belangen, juist ook van minderheden. Sociale grondrechten zoals werk, huisvesting, onderwijs en sociale zekerheid moeten voor iedereen toegankelijk zijn. Toenemende ongelijkheid tast volgens haar het vertrouwen in de overheid aan.
SPREKERS EN DISCUSSIE Na de lezing van Leijten reageren Petra van Dijk (lhbti), Titia Wolterbeek (Vlinderstichting/vrijheid van onderzoek) en Percy Cicilia jr. (diversiteit en inclusie). Daarna volgt een discussie met de zaal rond de vraag: wat kunnen politici en burgers samen doen om de democratische rechtsstaat voor iedereen te waarborgen?
De avond is een initiatief van PvdA, GroenLinks, CDA, D66 en de Stadspartij Wageningen. Mogelijk sluiten nog andere partijen zich aan. De bijeenkomst maakt deel uit van de Week van de Rechtsstaat (9 tot en met 16 september).
Meer informatie: pvdawageningen@xs4all.nl.