
Wageningse klimaatspeech
16 december 2025 om 20:51 OverigKinderburgemeester en loco succesvol
Door Jan Boer
WAGENINGEN De Wageningse kinderburgemeester Max Menting en de loco-kinderburgemeester Eva van Guilik hebben een speech geschreven aan alle wereldleiders op de klimaattop in Brazilië.
Hun speech maakte diepe indruk op de jury vanwege zijn eenvoud en werd als beste geselecteerd uit de speeches van alle deelnemende gemeenten. Dat kwam als een grote verrassing bij Eva en Max binnen.
“Ik voelde ineens zóveel vreugde! Het was een heel bijzonder moment! Nee, dit had ik echt niet verwacht! Wat de jury vertelde, was dat ze onze speech heel origineel vonden”, vertelt Eva. Ook Max knipperde eerst met zijn ogen toen hij hoorde, dat ze de beste klimaatspeech van Nederland hadden: “Opeens viel het kwartje! Ik was zó blij! Onze ideeën waren goed, zeiden ze!”.
SOPHIE HERMANS De prijs die ze gewonnen hebben is niet mis. Samen met vrienden mogen ze naar Nemo in Amsterdam en als klap op de vuurpijl volgt er ook een ontmoeting in De Haag met klimaatminister Sophie Hermans. Ze hebben al een vraag voor haar bedacht: Wat vindt de minister het allerbelangrijkste op klimaatgebied dat er moet gebeuren? Zelf zijn ze allebei klimaatbewust: Eva probeert thuis haar ouders te leren om tijdens het tanden poetsen niet de kraan te laten lopen. Max let scherp op afval. Beide zijn ze zich iets goed bewust: “Wij zijn nu eigenlijk best een voorbeeld. Ja, in de klas zijn ze best wel trots op ons!” Wat staat er in hun speech, die door een actrice in Bussum werd voorgelezen?
EEN GREEP UIT HUN SPEECH ”Wij maken ons zorgen! Namens alle Wageningse kinderen spreken wij ons uit. Heeft u wel eens echt gekeken naar een boom? Hoe uniek iedere boom is en iedere boom een verhaal vertelt? Sommige bomen zijn nóg ouder dan wij ons kunnen voorstellen! En wist u dat bomen via hun wortels met elkaar praten? Dus wij willen tegen u zeggen, stop met het kappen van gezonde bomen! Vooral die in het regenwoud! Want bomen zijn superbelangrijk, ze geven ons zuurstof en zijn het huis van een heleboel dieren. Wat we ook nog willen zeggen is, stimuleer als bazen van de wereld mensen om meer te lopen of te fietsen. Dit is gezond en beter voor het milieu. En als ze dan toch ver moeten reizen dan liever met het openbaar vervoer. Maar dit is voor sommige mensen veel te duur. Wat wij nu vooral willen zeggen: denk met jullie beslissingen ook aan ons, de kinderen. Wij zijn de toekomst, dus geef ons lessen over het klimaat op school, zodat we leren hoe we goed voor de aarde kunnen zorgen. Want alle kleine beetjes helpen. Dus alsjeblieft, luister naar de kinderen. Wij willen een mooie, groene, vredige wereld. Een wereld vol bossen, schone zeeën en blije dieren. Dank jullie wel!”
Kinderen hebben geen stemrecht. Met de kinderburgemeester kan de jeugd toch invloed uitoefenen. Max en Eva zijn zich dat goed bewust!