Ad Geurts van Kessel (links) en Martin Verstegen bij de bijenkasten en tussen de rondvliegende bijen:
Ad Geurts van Kessel (links) en Martin Verstegen bij de bijenkasten en tussen de rondvliegende bijen: "Bijen zijn onmisbaar". Jan Boer

Imkers verzorgen Open Dag

1 juli 2025 om 23:18 Overig

‘Bijen zijn de perfecte vertalers van de natuur!’

Door Jan Boer 

WAGENINGEN Op zaterdag 12 juli – traditiegetrouw de tweede zaterdag van juli – is het weer landelijke Open Imkerijdag. Imkers in heel Nederland laten dan zien wat zij doen met hun bijenvolken.

In Nederland zijn ongeveer 8.500 imkers aangesloten bij de Nederlandse Bijenhouders Vereniging, die bestaat uit ruim 200 lokale afdelingen. In Wageningen is iedereen tussen 10.00 en 16.00 uur welkom aan de Haarweg 18, waar veel te zien en te beleven is rondom het leven van de bij.
Ad Geurts van Kessel, van huis uit bioloog en geneticus, is een van de deelnemende imkers. “Dertig jaar geleden kreeg ik van een neef een bijenvolk. Nou, dat is me heel goed bevallen. Een nieuwe liefde – een hobby – was geboren! Bijen zijn de vertalers van de natuur. Aan deze beestjes kun je goed zien wat er met de natuur gebeurt. Je ziet wat ze allemaal naar binnen slepen.”
Ook Martin Verstegen, dierwetenschapper en imker, doet mee. “Op de boerderij waar ik ben opgegroeid, zat op een dag een bijenvolk in de schoorsteen. Dat maakte me meteen enthousiast, en zo ben ik erin gerold. Elke dag loop ik van mijn huis aan de Geertjesweg naar Haarweg 18, waar mijn zoon woont en de bijenkasten staan. Vroeger was hier de proefboomgaard van hoogleraar tuinbouw Ab Sprenger, die veel heeft betekend voor de fruitteelt. Iedereen is op 12 juli welkom, de toegang is gratis.”
Tijdens de open dag geven leden van de Wageningse imkersvereniging uitleg. Er is onder meer een bijenkast met een doorzichtige plaat, zodat bezoekers veilig kunnen meekijken in het bijenleven. “Bij bijen kun je het beste zo rustig mogelijk zijn. Dan is er niets aan de hand,” zegt Martin Verstegen. “Weet je waar bijen een bloedhekel aan hebben? Aan aftershave!”
Ad Geurts van Kessel vult aan: “Als er onweer dreigt, worden bijen agressiever. Maar een zwerm bijen is altijd rustig en zachtaardig, want die hebben net hun eigen gewicht aan honing gegeten.”

In de bijenstal kunnen bezoekers een honingslinger bekijken en zelf honing proeven en tappen uit een ketel. “Bijen zijn schone beestjes en echte harde werkers. Een bij vliegt gemiddeld 40.000 kilometer om één pot honing te maken. En een bijenvolk haalt per jaar zo’n twintig kilo stuifmeel binnen.”
Hoe gaat het eigenlijk met de bijen in Nederland? “Ja en nee,” zegt Geurts van Kessel. “Het grootste probleem is de afnemende biodiversiteit. Gelukkig zien we dat Wageningen steeds groener wordt. Zet in je tuin lokale planten, geen exoten. Bijen leven gemiddeld zes weken: drie weken binnen, drie weken buiten. De wintersterfte in Wageningen valt mee.”
Tot slot geven beide imkers nog enkele tips: “Gebruik geen insecticiden, haal tegels uit je tuin en plant bij-vriendelijke bloemen. Wees niet bang voor bijen. De natuur zit zó mooi in elkaar.”

Meer informatie: www.bijenhoudersvereniging.nl

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie