
Volledige overzicht 4 en 5 mei
29 april 2026 om 11:02 OverigWAGENINGEN Na de highlights van het programma voor 4 en 5 mei is het tijd voor de volledige programmering van het Vrijheidsevenement 2026. Op deze manier mis je geen enkel onderdeel. Herdenk en koester de vrijheid samen met de vele andere bezoekers.
4 MEI - HERDENKEN
10.00 uur, De Herdenkingsexpositie Stap in de Grote Kerk in de geschiedenis met Wageningse oorlogsverhalen. Bekijk persoonlijke verhalen van toen, zie de oorlog door de ogen van stadsgenoten en sta stil bij de evacuatie van Wageningen in september ‘44.
19.00 uur, Stille tocht met start in het Torckpark In Wageningen wordt stilgestaan bij de lokale slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Met een ceremonie en stille tocht in samenwerking met Stichting Joods Erfgoed en de gemeente Wageningen.
20.00 uur, Dodenherdenking Na de Stille tocht zal er om 20.00 twee minuten stilte zijn.
23.10 uur, Vuur van de Vrijheid Een programma over medemenselijkheid, live vanaf het 5 mei-plein bij de NOS op NPO 1. Het symbolische decor over verhalen van vrijheid, vertelt door Verschilmakers, personen die op hun eigen manier het verschil maken voor onze vrijheid. O.a. Lucas Hamming, Frits Spits, Simone Klijnsma, Trijntje Oosterhuis en Jet van der Steen.
00.00 uur, Bevrijdingsvuurestafette In de nacht van 4 op 5 mei komen 2.500 lopers vanuit het hele land naar Wageningen, Stad der Bevrijding, om het Bevrijdingsvuur op te halen en naar hun eigen gemeente te brengen. Een sportieve uitdaging om bij te dragen aan de boodschap van vrede en vrijheid.
5 MEI - KOESTEREN
11.30 uur, Nationale Herdenking Capitulaties 1945 Een internationale herdenking op het 5 Mei Plein, met oa. kranslegging door de burgemeester, toespraak van de voorzitter van Wageningen45, internationale vlaggenceremonie én militaire fly-past.
12.15 uur, Vrijheidsdefilé Een eerbetoon aan WOII-veteranen en internationale militaire samenwerking door de staten. Een defilé met WOII-veteranen voorop, gevolgd door verschillende detachementen van onze militaire bondgenoten (België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Noorwegen en Polen) en in totaal 1.800 veteranen uit missies sinds de Tweede Wereldoorlog.
13.00 uur, Bevrijdingsfestival 15 verschillende podia door de stad met een veelzijdigheid aan artiesten. Verwacht in deze volgorde: The Indien, De Nachtwacht, De Jostiband als ambassadeur van de vrijheid samen met Maan en Reinier Zonneveld, Maurino, Bente, Hiigo en Jungle by Night. Gepresenteerd door Wagastorm.
13.00 uur, Meet en Greet Ontmoet als bezoeker de veteranen, bezichtig oude voertuigen en materieel en kijk naar re-enactments in het Arboretum de Dreijen.
17.30 uur, Vrijheidsmaaltijd De transformatie van de Generaal Foulkesweg tot de langste vrijheidstafel van Nederland. Een maaltijd die meer is dan eten. Ruimte is van ontmoeting, verbinding en het koesteren van de vrijheid.
















