
Wetenschap in heldere taal
11 september 2026 om 22:01 OverigViroloog Marion Koopmans over ‘Virale Verhalen’
WAGENINGEN De wetenschap speelt in onze universiteitsstad een belangrijke rol. Er gebeurt op de campus veel dat zeker ook voor een breed publiek de moeite waard is.
Door Jan Boer
Om dat te stimuleren is er het Natuurwetenschappelijk Gezelschap Wageningen NWG. Daar worden ieder jaar lezingen gehouden die vanuit allerlei hoeken wetenschappelijke onderwerpen op een heldere manier belichten, begrijpelijk voor iedereen én gratis bij te wonen, dat alles in het Nederlands in het Forum-gebouw op de campus. Deze lezingen hebben allemaal iets met de samenleving. Tiny van Boekel is de voorzitter van het NWG. Hij is emeritus-hoogleraar Voedseltechnologie. Hij legt uit: “Het NWG is opgericht in 1876 en was toen bedoeld voor leraren aan de Rijkslandbouwschool om hun kennis verder aan te scherpen, maar nu is de insteek van het gezelschap anders. De deur staat na 150 jaar uitnodigend open naar de samenleving om wetenschap op een heldere manier te delen met iedereen die dat wil”. Het zijn steeds verschillende onderwerpen. In het verleden kwamen mensen voorbij als Louise Fresco en Arnold van Vliet. “We willen de waarde van de wetenschap in de samenleving laten zien. Daarom hopen de sprekers belangrijke onderwerpen dichterbij de mensen te brengen op een heldere, verantwoorde manier, ja, met inzicht voor iedereen”, zegt Van Boekel. Hij legt uit dat er door verschillende mensen getwijfeld wordt aan de wetenschap: “Dat is van alle tijden. Kijk maar naar Galileo Galilei in de zeventiende eeuw, die stelde dat de aarde om de zon draaide en dus niet het middelpunt van het heelal was. Dat heeft hij geweten! Hoe komt het dat men de wetenschap soms niet gelooft? Daar willen wij iets mee doen op een overtuigende manier. We willen iedereen bij de hand nemen en laten zien hoe onmisbaar de wetenschap is. We zien duidelijk dat op de sociale media veel onzin en desinformatie rondgepompt wordt. Voor ons een prikkel om daar iets tegenover te stellen. Het seizoen 2026/2027 staat in het teken van het 150-jarige jubileum van het NWG met bijzondere sprekers. Iedereen die hier komt praten vindt het heel erg fijn om te doen, omdat men dan hoort wat er leeft onder de mensen. Het is ons veel waard om de Wageninger te interesseren voor wat er leeft in de wetenschap. We zijn zo benieuwd wat we als reactie uit de zaal terugkrijgen”. Tiny van Boekel is overtuigd van de waarde van het NWG: “De sprekers zijn wetenschappers die vol in het leven staan en die met feiten werken. Onze thema’s hebben allemaal iets met de samenleving”. De lezingen zijn maandelijks op de eerste dinsdag van de maand om 19.45 uur in het Forum-gebouw. Het NWG viert dit seizoen zijn 150-jarig bestaan met extra activiteiten waaronder een symposium en een tentoonstelling.
MARION KOOPMANS Op dinsdag 6 oktober (19.45 uur) verzorgt hoogleraar virologie Marion Koopmans een lezing met als titel ‘Virale verhalen’. Koopmans was in de coronaperiode vaak in de media aanwezig om haar wetenschappelijke kijk op de pandemie te geven. Kijk op: www.nwgwageningen.nl.















