
We kunnen wat leren van de muziek
17 juni 2026 om 09:01 OverigSymfonieorkest Sonante en de WUR: ‘Een prima combinatie’
Door Dick Martens
WAGENINGEN Wat gebeurt er wanneer muziek en wetenschap elkaar ontmoeten? Die vraag staat centraal in ‘Muziek ontmoet wetenschap’, een bijzonder project waarin Symfonieorkest Sonante en de Wageningen University & Research (WUR) opnieuw de handen ineen geslagen hebben. Ook nu werden de bezoekers, ‘op locatie’ in gebouw Omnia op de Wageningse campus, weer meegenomen op een inspirerende reis langs de raakvlakken van kunst, onderzoek en innovatie. Dat gebeurde tijdens de tweede editie van het SDG-concert.
De Sustainable Development Goals (SDG’s) zijn zeventien doelen om van de wereld een betere plek te maken in 2030. Aan de hand van sprankelende verhalen die te maken hebben met die SDG’s en die verteld werden door de professoren Edith Feskens, Sijmen Schoustra, Hester Biemans en Cathelijne Stoof werden de bezoekers daarin meegenomen. De muzikale omlijsting door Symfonieorkest Sonate speelde daar naadloos op in. De muziek maakte de onderwerpen nog toegankelijker en riep daarmee emoties en verbeelding op, de wetenschappelijke bijdragen boden de nodige verdieping en context. Dat samenspel zorgde ook nu weer voor een ervaring die verwondering en bewondering opriep. Dat bleek zeker ook uit de levendige nazit.
Een van die ‘nagesprekken’ ging over de interactieve bijdrage van Cathelijne Stoof. Zij is universitair hoofddocent integraal vuurbeheer. ,,Maar jouw vakgebied omschrijf je zelf als ‘pyrogeografie’”, aldus Ivo Demmers, die tijdens de avond de sprekers en de muzikale bijdragen introduceerde en typeerde. ,,En als bijnaam hanteer je Firelady.” Als er natuurbranden zijn, of als ze waar ook ter wereld in het nieuws komen, wordt Cathelijne gevraagd om die nader te komen duiden. Zelf gaf ze nog een specifiekere toelichting op haar bijnaam. ,,Toen Twitter nog leuk was, maakte ik een account aan, dat wilde ik niet met mijn eigen naam doen, hert werd Firelady.” Cathelijne wendde zich direct tot ‘de zaal’, met de vraag: ‘Waar denken jullie aan als je aan vuur, of aan een natuurbrand denkt?’ Als uit één mond kwam het antwoord: ‘Defensie!’. De handelswijze van defensie destijds in Harskamp deed ‘het zaalvuurtje’ nog eens oplaaien. Daarna mocht er worden nagedacht over het aantal natuurbranden in Nederland, die er 6 weken geleden in 5 dagen woedden. De antwoorden? Van 6, naar 50 tot 800. ,,Het waren er 111.” Hoeveel defensiebranden dat waren leidde weer tot hilariteit. ,,Allemaal”, ‘riep’ de zaal. Het waren er ‘maar’ 6. ,,5% van alle branden.” Wat volgde was een boeiende dialoog over ‘het vuurveerkrachtige landschap’ in Harskamp en op meerdere plaatsen in Nederland. ,,In dat kader kunnen we wat leren van de muziek. Ook binnen een orkest heb je verschillende achtergronden, maar jullie spreken wel dezelfde taal, de taal van de muziek.” Die taal werd gesproken in het toepasselijke stuk ‘Danza ritual del fuego’ van Manuel de Falla.
















