Anneloes Dijkman:
Anneloes Dijkman: "Mijn vader had een passie voor monumenten, oude panden en bomen en in Wageningen viel alles op zijn plek!" Jan Boer

Loek Dijkman, een bijzonder mens

28 november 2024 om 20:57 Overig

WAGENINGEN - Onlangs is Loek Dijkman (82) overleden, de initiatiefnemer van enkele mooie culturele hotspots in de stad. 

Door Jan Boer

Met zijn Stichting Utopa realiseerde Loek Dijkman de beeldengalerij Het Depot, renoveerde hij de botanische tuinen aan de Generaal Foulkesweg en maakte hij van Villa Hinkeloord iets bijzonders. Met het overlijden van Dijkman verliest de samenleving een inspirerende geest, die veel mensen heeft gestimuleerd om zich met kunst en cultuur bezig te houden. Zo maakte hij het mogelijk, dat beeldende kunstenaars van hem een podium kregen om te laten zien wat ze creëerden.
De belangrijkste beweegreden van de toenmalige eigenaar van de Topa Groep om zijn bezit in een stichting onder te brengen was zijn visie, dat zijn onderneming een rol in de samenleving vervult die verder gaat en meer is dan het verschaffen van werk en het maken van winst. Hij wilde het delen met de samenleving.
De gedachte hierbij is dat de onderneming haar ‘overwinst’ niet aan aandeelhouders uitkeert, maar aan haar omgeving waaraan zij haar bestaansrecht ontleent. De winst wordt aangewend voor het algemeen nut. Dat is gerealiseerd op diverse plekken in Nederland en op een mooie manier ook in Wageningen. Burgemeester Floor Vermeulen: “Loek Dijkman was een succesvol zakenman, die zijn winsten door liet vloeien ten dienste van de samenleving. Zo werden beeldengalerij Het Depot, de botanische tuinen en Villa Hinkeloord prachtig ingericht”. Zijn dochter Anneloes Dijkman heeft inmiddels de leiding van de Stichting Utopa overgenomen en is nu directeur van het geheel. Ze verklaart: “Mijn vader kwam begin 2000 eigenlijk per ongeluk in Wageningen terecht. Hij wilde mooie cultuur naar de mensen brengen, zocht lang naar een plek waar dat voor hem zou kunnen en zo kwam hij bij Villa Hinkeloord terecht. Daar waren al een paar beelden en dit paste bij hem. Mijn vader had een passie voor monumenten, oude panden en bomen en hier viel alles op zijn plek!” Muziek, beeldende kunst waren voor hem manieren om het leven te duiden”. Loek Dijkman vond het belangrijk, dat de mensen op een zeer directe manier in contact gebracht worden met mooie kunst. “Het gaat erom, dat mensen hier komen, geen entree hoeven betalen en alles mogen aanraken. Hij wilde ver blijven van klassieke beschouwing”, zegt Anneloes Dijkman. Ze wijst op de goede band, die er was tussen Loek Dijkman en voormalig burgemeester Geert van Rumund: “Ook mede vanwege deze goede relatie heeft hij besloten zijn ideeën ten uitvoer te brengen in Wageningen. Wat mijn vader ook mooi vond, was de aanwezigheid van de universiteit in de stad en zeker ook het feit, dat hij het verguld Wagenings Erezilver heeft ontvangen”. Dat Wageningen de Stad der Bevrijding is was voor Loek Dijkman eveneens een belangrijk punt. Schoonheid hoort bij het leven, was de filosofie van Loek Dijkman. “Het Depot is geen officieel museum, maar hij bemoeide zich er wel volop met de exposities!” aldus Anneloes Dijkman.

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie