
Weer geen wereldtitel voor Jan Groenendijk
15 oktober 2023 om 21:42 OverigWAGENINGEN Zelf was hij vol zelfvertrouwen. “Mijn voorbereiding is heel goed geweest. Als ik één WK kan winnen, dan is het wel dit”, liet Jan Groenendijk voor het wereldkampioenschap optekenen. Terecht optimisme want het kroonjuweel van de Wageningse topdamclub WSDV had dit jaar vrijwel alles gewonnen wat er te winnen viel. Maar toch ging het mis. De Oekraïense grootmeester Yuri Anikeev bleek op Curaçao net een puntje productiever dan Groenendijk (25) die – net als in 2015 – met de tweede plaats genoegen moest nemen.
Een bittere pil Groenendijk die zich al snel herpakte en liet weten uit te zien naar de match met de nieuwe wereldkampioen waar hij als nummer twee recht op heeft. “|k ben best zeer tevreden hoe ik me na een toch wat teleurstellende eerste helft heb herpakt. Helaas heb ik door een fout van een landgenoot die normaal heel taai is de wereldtitel niet mee naar huis kunnen nemen. In de match volgend jaar heb ik het gelukkig allemaal in eigen hand”, liet hij net terug op Nederlandse bodem weten.
Hoe groot de teleurstelling ook is, hij kan zichzelf weinig verwijten. Van de pakweg 800 zetten die hij heeft geproduceerd was er slechts eentje van inferieure kwaliteit. Groenendijk toonde zich mentaal sterk en perste er een geweldige eindsprint uit. Hij leek hard op weg naar het zo begeerde doel maar de totaal onverwachte overwinning van de Oekraïense grootmeester op de te druistig spelende Martin Dolfng deed de deur dicht.
Hoofdcoach Rik Keurentjes van teamNL: “We moeten accepteren dat er iemand nóg beter was. Anikeev speelde erg goed, respect. Hij is de terechte wereldkampioen. Jan heeft het maximaal mogelijke eruit gehaald en is nog heel knap voor alle andere topspelers als tweede geëindigd”.
VROUWEN Ook de twee vrouwelijke afgevaardigden van WSDV presteerden uitstekend. Darya Tkachenko eindigde zelfs als tweede achter haar Oekraïnse landgenote Viktoryia Motrichko en verwierf zich daarmee het recht op een titelmatch met de nieuwe kampioene. De kans op de wereldtitel zat er zelfs in even in maar Motricho was gewoon de beste van de zestien vrouwen. Tweevoudig oud-wereldkampioene Tkachenko sloeg zeven keer bekwaam haar slag en verloor slechts één keer door een blunder.
De vrijwel ongetrainde Heike Verheul scoorde +2 wat goed was voor een heel keurige zesde plaats. De WSDV-voorzitter toonde zich na afloop tevreden al ontbrak er soms wel wat scherpte in haar spel. “Er had wellicht wat meer ingezeten, maar het had ook minder kunnen gaan. Ben twee keer ontsnapt en heb twee keer de winst gemist, onder andere tegen Darya”.














